ČSOB - banka, pojišťovna

Pojištění občanské odpovědnosti

           Pojištění občanské odpovědnosti nabízí většina pojišťoven. My si dnes pro příklad představíme to, které nabízí ČSOB. Mezi jednotlivými pojišťovnami jsou totiž drobné rozdíly, které však mohou udělat velký rozdíl ve výsledném plnění. Obecná charakteristika je stejná, ale průzkum podmínek a výluk si již u jednotlivých pojišťoven musí udělat každý sám.

           Pojištění občanské odpovědnosti neboli „pojistka na blbost“ je pojištění, které kryje škody, které náhodou nebo vlastní nerozvážností způsobíte třetí osobě. Pojistku je možné sjednat i online a cenu si můžete spočítat na jednoduché kalkulačce přímo na stránkách ČSOB. Například pro jednotlivce žijícího v bytě a vlastnícího psa vyjde roční pojistné na zhruba 700 Kč a může vám ušetřit i částky v řádech milionů korun.

Na co pojištění občanské odpovědnosti využijete?

Pokud neúmyslně způsobíte škodu třetí osobě, ať už na majetku, zdraví atd., můžete v případě, že poškozená třetí osoba požaduje náhradu, tento druh pojištění použít na krytí vzniklých škod. Přitom se pojištění vztahuje na všechny členy domácnosti, dokonce i na vašeho domácího mazlíčka a u ČSOB platí po celé Evropě.

Situací, které vás mohou potkat je mnoho, pojďme se ale pro lepší představu podívat alespoň na ty nejčastější případy:

  • Vytopení sousedů (například když zapomenete dát hadici od pračky do vany).
  • Způsobení škody na návštěvě (vaše dítě třeba u kamarádky shodí drahou vázu) nebo poničení zboží v obchodě.
  • Způsobení škody psem (pokousání, poškození či znečištění oděvu atd.)

Možná oceníte, že se tzv. pojistka „na blbost“ u ČSOB vztahuje i na zapůjčené věci (plesové či svatební šaty). Zde je ovšem ve výlukách například zapůjčení automobilu. Sportovcům pokryje tato pojistka třeba škody způsobené nehodou cyklisty či bruslaře s chodcem. Pokud k nehodě letí vrtulník, částky se mohou vyšplhat do astronomických výšin. Většinou jde však o mnohem menší sumu, což však neznamená, že to vaši peněženku nebude bolet. Dle pojišťoven je průměrná škoda asi 10 tisíc korun. Vybrat si můžete z limitů od 2 do 50 milionů korun.

V jakých případech s pojistným plněním nepočítat?

Z této pojistky se neplní například škody vzniklé při autohavárii, jelikož od toho máte povinné ručení. Také škody způsobené zaměstnavateli nejsou součástí krytí této pojistky. Tyto situace řeší pojištění odpovědnosti z výkonu povolání. Speciální pojistku potřebujete i na škody, které způsobíte jako podnikatel. Co je však klienty často chybně pochopeno je fakt, že pojištění neřeší škody, které si členové jedné domácnosti způsobí navzájem. Nastudovat si podmínky pojistky před jejím uzavřením je tedy nutné. Pokud za něco platíte, měli byste vědět, co si vlastně kupujete.

Author: Lukáš Hrádek