nemovitosti, dům, byt

K čemu slouží pojištění nemovitosti?

Tento druh pojistky chrání vaši nemovitost před nenadálými událostmi a zajistí, abyste nepřišli o střechu nad hlavou ani v těch nejhorších nepředvídatelných případech, jako je třeba požár nebo povodeň. Pojištění nemovitosti kryje škody na zdech nemovitosti, střeše, základech domu a tak dále. To znamená celou nemovitost, kromě jejího vybavení.

Pokud si sjednáváte hypotéku, je pojištění nemovitosti podmínkou, bez které vám banka půjčku neschválí. I přesto, že je riziko poškození či zničení nemovitosti poměrně velké, je v České republice chráněna pojistkou jen asi třetina domovů. V televizi potom vidíme smutné případy rodin, které přišly například díky požáru o domov a nemají prostředky na další bydlení. Přitom by jen stačilo mít svůj majetek pojištěný. Vaši nemovitost však nemusí ohrozit jen přírodní živly, může být poškozen vandaly či zloději nebo do něj může narazit automobil. Možností je spousta a tíživým situacím je dobré předcházet.

Mezi nepřeberným množstvím pojišťoven, které toto pojištění sjednávají, můžeme jmenovat například Allianz a ČSOB. Obě tyto pojišťovny jsou schopny nabídnout poměrně zajímavé slevy. ČSOB nabízí také asistenční služby a finanční kompenzaci za psychickou újmu ve všech variantách pojištění a pojistnou událost slibuje vyřešit do pěti dní. Pokud svou nemovitost pojistíte u Allianz a máte u této pojišťovny i další pojistky, můžete získat slevu až 21%, přičemž pojištění si můžete flexibilně poskládat tak, jak vám vyhovuje.

Jak již bylo zmíněno, pojištění nemovitosti nekryje škody vzniklé na vybavení vašeho domova. K tomu slouží pojištění domácnosti, které také není dobré podcenit. Pokud v jednom dni přijdete o veškerý nábytek, elektroniku a další vybavení bytu či domu, bude potřeba značná částka, abyste mohli zase pohodlně bydlet. Myslet byste měli i na pojištění odpovědnosti z vlastnicví nemovitosti. To vás ochrání například v případě, že z vaší střechy spadne sníh či led a poškodí něčí majetek nebo nedejbože způsobí škody na zdraví či životě. Takové sumy se mohou vyšplhat až k šesticiferným částkám a přitom cena za toto pojištění je poměrně nízká. Nenechávejte tedy svůj domov náhodě a zajistěte si tak klidnější spánek.

Author: Lukáš Hrádek