Hypotéka

Klady a zápory 100% hypotéky

V současnosti nemá téměř nikdo naspořeno dostatek peněz na horší časy. Financování bydlení bez nutnosti využít hypotéku se potom jeví skoro jako utopie. Stále více lidí proto čerpá 100% hypotéku, kdy vlastní peníze prakticky vůbec neinvestuje. Jaké jsou klady a zápory takového postupu?

Klady 100% hypotéky

  • 100% hypotéka může řešit komplikovanou rodinou situaci. Co mají dělat mladí lidé, kteří očekávají narození potomka nebo rozvádějící se manželé, kteří spolu již nemůžou déle bydlet ani minutu? Právě v takových okamžicích představuje 100% hypotéka východisko z nouze.
  • Opomenout není možné ani ekonomické hledisko. Jestliže si někdo v současnosti zakoupí nějakou nemovitost, může ho to vyjít mnohem levněji než třeba za pět let, až by si alespoň něco sám našetřil.
  • Stoprocentní hypotéka je dokonce někdy využívána lidmi, kteří mají peněz poměrně dost! Raději je ale investují do vnitřního vybavení svého nového hnízdečka.
  • Možným řešením je také vložení kapitálu do jiných investičních příležitostí, přičemž významnou roli tu hraje vědomí, že z odečtů úroků u vyšší hypotéky je větší daňový efekt.

Zápory 100% hypotéky

Nic ale není v životě jen růžové a 100% hypotéka je spojena také s některými nevýhodami.

  • U hypotéky podobného ražení je nutné brát v potaz vyšší úrok. Podobná investice je totiž pro banku poměrně riziková a chce si za ni nechat zaplatit. Důsledkem je placení vyšších splátek, než když máte něco našetřeno.
  • Vyšší měsíční splátky některé klienty donutí k prodloužení splatnosti úvěru na 25 až 30 let. Je samozřejmé, že takové bydlení se potom značně prodraží. Také na pocit, že bydlíte ve svém, si musíte dlouho počkat!
  • 100% hypotéka může vykonat medvědí službu i v okamžiku, kdy dojde ke změně pevné sazby nebo k nečekaným výdajům v rodině.

Je na každém, aby zvážil, zda je 100% hypotéka ten ideální produkt, který hledá. Vždy by však mělo platit osvědčené: „Dvakrát měř, jednou řež.“

Author: redakce