Stavební spoření

Jak co nejrychleji vybrat peníze ze stavebního spoření?

Potřebujete peníze a zrovna Vám končí stavební spoření? To je bezesporu důvod k radosti, někdy se ovšem stává, že si na své peníze musíte ještě poměrně dlouhý čas počkat. Přečtěte si, jak byste měli postupovat, aby byla čekací doba na vaše úspory co nejkratší!

Na peníze si někdy pěkně počkáte!

S penězi ze stavebního spoření můžete disponovat již za několik dní, ale někdy také třeba až za čtyři měsíce. Jak je to možné? Vše je odvislé od toho, jak moc rychle peníze potřebujete a zda jste ochotni obětovat peníze na penále za předčasný výběr. Smluvní podmínky konkrétních stavebních spořitelen se od sebe přitom poměrně značně liší.

Předčasné vyplacení stavebního spoření není jen tak

Výpovědní lhůta u stavebního spoření je běžně tři měsíce a začíná běžet první den v měsíci, který následuje po měsíci, v němž jste smlouvu vypověděli. Co si však počít, když potřebujete peníze rychleji? Nebojte se, není vše ztraceno, můžete požádat o zkrácení výpovědní lhůty. To ale rozhodně není zadarmo! Některé instituce vás za předčasné vyplacení potrestají sankčním poplatkem, jiné mají jako podmínku nutnost založení nové smlouvy o stavebním spoření, přičemž ze staré se na ni musí převést konkrétní částka.

Nedodržení vázací doby vás stojí státní podporu

Ještě větší ztráty na vás čekají, pokud vypovíte smlouvu před ukončením vázací doby. Můžete se rozloučit mimo jiné se státní podporou, již jste každý rok dostávali z ministerstva financí. Poplatek ze strany spořitelny pak bývá okolo 0,5-1 % z cílové částky. Drobnou útěchou zůstává jen skutečnost, že si smíte ponechat úroky z vkladů i ze stržení státní podpory.

Z výše uvedeného je zřejmé, že stavební spoření je sice výhodné, jeho předčasný výběr se však nevyplácí. Z toho důvodu je proto lepší zvážit nejprve jiné možnosti a teprve poté případně řešit výpověď smlouvy. Na peníze ze stavebního spoření se totiž vyplatí počkat!

Author: redakce