Úvěr na auto

Vyplatí se úvěr na auto?

Ačkoli se to někomu nemusí líbit, v dnešní době je pro řadu lidí vlastnictví automobilu naprostou nutností. Bez něho by se neměli jak dostávat do práce, pro některé je přímo zdrojem obživy. Čas se však nedá zastavit a náš čtyřnohý miláček také jednou doslouží, jindy zasáhne nešťastná náhoda. Co si však počít ve chvíli, kdy nemáte našetřeno a auto nutně potřebujete?

Úvěrový klient je ihned majitelem auta a může uplatnit bonus za jízdu bez nehod

V takové chvíli člověku nezbude nic jiného než uvažovat o úvěru nebo leasingu na auto. Proč upřednostnit úvěr před leasingem? V okamžiku, kdy si vezmete úvěr, se stáváte majiteli auta okamžitě, u leasingu musíte nejprve zaplatit všechny splátky.

Majiteli, který zaplatí za automobil v hotovosti, také nic nebrání v tom, aby při sjednávání pojistky uplatnil bonus za jízdu bez nehod. U leasingu je však možné bonusu využít až po skončení leasingové smlouvy, tedy po převodu auta na majitele. To obvykle znamená zdržení okolo tří let.

Velký technický průkaz bývá uschován u poskytovatele úvěru nebo leasingu

V jiných ohledech se podmínky úvěru i leasingu často shodují. Auto může současně fungovat i jako zástava úvěru, takže velký technický průkaz bývá někdy po dobu splácení uschován u úvěrující společnosti, u leasingu se tak děje pokaždé. Jestliže průkaz potřebujete, musíte si o něj požádat a někdy za zapůjčení dokonce zaplatit!

Pokud se rozhodnete auto prodat ještě před skončením smlouvy, jste obvykle povinni doplatit zbývající cenu, a to i se sankčními poplatky za předčasné splacení. Není přitom pravidlem, že doplacení leasingu povoluje každá leasingová společnost.

Nebojte se zeptat!

Ještě před nákupem auta se proto rozhodně vyplatí zaobírat se hlavními odlišnostmi mezi nákupem auta na úvěr a na leasing. Nespoléhejte se v žádném případě jen na informace od dealera, ale kontaktujte i zvolenou úvěrovou nebo leasingovou společnost. Nejasnosti si je dobré vždy vysvětlit předem!

Author: redakce