Zvýšení mzdy

Jak uspět se žádostí o zvýšení mzdy?

Kdo z nás si nemyslí, že by si za svoji práci zasloužil vyšší peněžní ohodnocení? Někdy přitom zvýšení platu brání jen naše stydlivost, protože si neumíme o jeho vylepšení říct. Pozor! Ne vždy se taková žádost setká s úspěchem a velmi důležité je ji důkladně načasovat. Následující text vám poradí některé triky, které zvýší vaši naději na úspěch.

  • Především byste měli mít povědomí o současné situaci vaší firmy. Jestliže se zrovna nachází na pokraji bankrotu, žádost o zvýšení platu se zřejmě bude jevit jako nemístná provokace. Pokud však nyní získala značný objem velkých zakázek, naděje na úspěch výrazně stoupají!
  • Šéfa se svojí žádostí nepřepadněte, ale snažte se s ním domluvit na krátkém setkání, kde vše v klidu proberete. Jestliže chcete navýšit plat, měli byste rovněž poskytnout opodstatněné důvody, proč si to zasloužíte a čím jste pro firmu důležití. Porovnejte svůj plat s ohodnocením podobných pozic v jiných firmách v daném oboru ve vašem regionu, abyste si udělali obrázek, jak moc jste nedoceněni.
  • Musíte vědět přesnou částku, kolik chcete přidat! Začněte přitom vyjednávat na o něco vyšší sumě, než v kterou skutečně doufáte. Získáte tím prostor k tomu, abyste mohli své nároky o něco snížit a přesto zůstat spokojeni.
  • Nereagujte impulzivně nebo agresivně, jednání má svoje pravidla. Zaměstnavatel by měl dostat určitý časový prostor, aby mohl nad zvýšením vašeho platu v klidu popřemýšlet. Také odmítnutí ještě nemusí znamenat konec nadějí. Můžete usilovat třeba o proplacení vyšší části stravenek.

Výše zmíněné rady není možné chápat jako stoprocentní recept, který vám zaručí úspěch. Jejich dodržení však vaší naději na zvýšení platu značně zvyšuje. Jděte svému štěstí naproti. Jako je ve fotbale důležitý tah na bránu a správné načasování, to samé platí i v reálném životě. Vyzkoušíte si to sami?

Author: redakce