Srážky a dluhy

Dluhy a srážky ze mzdy jdou spolu ruku v ruce

Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. V dnešní době se často ani nenadějete a dluhy, o nichž jste si mysleli, že je budete bez problémů hradit, vám začnou přerůstat přes hlavu.  Věřitelé sice zpravidla nějaký čas počkají, jestliže ale nebudete platit své závazky ani později, musíte počítat s tím, že exekuce srážkou ze mzdy vás dostihne co nevidět!

Nařízení exekuce srážkami ze mzdy dostihne dlužníka oproti minulosti dříve

V dané chvíli závisí na tom, u koho jste se zadlužili. Nepočítejte s tím, že poslání upomínky je věřitelovou povinností, někteří se ihned obrací přímo na soud s návrhem na exekuci. Platí, že čím rychleji se o svůj dluh hlásíte, tím vyšší je naděje, že peníze skutečně získáte. Časy, kdy uběhlo i několik měsíců, než na váš závazek některá instituce narazila, jsou dávno pryč. Dnes může být exekuce nařízena doslova během pár dní. Pokud bydlíte v Praze nebo v severních Čechách, můžete si gratulovat, protože zde nařízení exekuce stále ještě pár měsíců trvá. V malých okresech je však běžné, že je exekuce nařízena do 14 dnů po obdržení návrhu!

Od letošního roku se základní nezabavitelná částka zvýšila na 9268 Kč

Dobrou zprávou pro dlužníky je fakt, že od letošního roku je nezabavitelná částka z výplaty o něco vyšší. Tato suma sestává ze dvou položek, a to životního minima jednotlivce a normativních nákladů na bydlení. Ty se právě zvedly z 5767 na 5858 Kč. Protože životní minimum jednotlivce je 3 410 Kč, základní nezabavitelná částka je ve výši 9268 Kč. Zde platí, že můžete mít sebelepší vůli splácet, ale z této částky se ani vy sami žádných peněz vzdát nesmíte. Náhrady spojené bezprostředně s pracovním výkonem, jako jsou cestovní náhrady, náhrady za opotřebení vlastního nářadí, zařízení a předmětů nutných pro výkon práce dlužníkovi také zůstávají a nemusí se bát, že o ně přijde.

Author: redakce